Open debat over legale wiet in Nieuwe Veste met Frans Bromet en burgemeester Depla

Toenmalig minister Ernst Kuipers (l), de Tilburgse burgemeester Theo Weterings en burgemeester Paul Depla bij de start van de wietproef | Foto: BredaNu

Maandagavond vindt er in Nieuwe Veste een open debat plaats over legale wiet. Dit debat wordt gehouden met documentairemaker Frans Bromet, burgemeester Paul Depla en Margriet van der Wal, voorzitter van de vereniging Actieve Bredase Coffeeshopondernemers. De centrale vraag luidt of Nederland afscheid kan nemen van het huidige gedoogbeleid.

Nederland kent al langere tijd een gedoogbeleid voor wiet, maar daar komt mogelijk verandering in. Volgende week maandag start de wietproef. Deze moet uitwijzen of een gesloten wietproductieketen werkt. Dit wordt getest in tien gemeenten, waaronder Breda. In Breda is de wietproef al eerder gestart. In de voorbereidende fase, die in december 2023 startte, mocht hier al legale wiet verkocht worden naast de gedoogde producten.

Dit diende als voorbereiding en om ervaring op te doen voor de rest van de wietproef. Om inzicht te geven in de legale wietteelt, heeft Frans Bromet de documentaire Legale Wiet gemaakt. Daarin neemt hij een kijkje bij wiettelers. Over de legalisering van wietverkoop zegt Bromet: “Waarom niet? De legalisering is aanstaande. En ik heb gewoon het proces gevolgd hoe dat gaat.”

In gesprek met Frans Bromet

Bromet vertelt over de telers: “Het zijn vrij grote ondernemingen die de wiet produceren, er zijn enorme bedragen in geïnvesteerd.” Over het huidige gedoogbeleid is Frans Bromet kritisch: “Het is natuurlijk idioot dat iets zo lang gedoogd wordt met de achterdeur.” De documentaire biedt vooral een inkijk in de voorbereidingen van de telers op de wietproef.

De wietproef start op 7 april en zal vier jaar duren. Of het experiment succesvol zal zijn, weet Bromet niet. Wel merkt hij op: “Als het experiment mislukt en er wordt uiteindelijk besloten om niet over te gaan tot legalisering, dan lijden die ondernemers een enorm verlies.” Uiteindelijk zal de proef bepalen welke richting Nederland kiest op het gebied van het wietbeleid.