Het was zoeken en aftasten bij de tweede debatbijeenkomst van de Oosterhoutse raad

Kanaalzone Hanze. | Foto: Gemeente Oosterhout

Op woensdag 18 juni kwam de Oosterhoutse gemeenteraad voor de tweede keer in een debatbijeenkomst bijeen, onder voorzitterschap van Mathijs Raaijmakers. De eerste debatbijeenkomst, een paar weken geleden, ging over startnotitie Slotjesveld en die van woensdag betrof de herontwikkeling Hanzecollege en omgeving.

Enigszins onwennig, zoekend naar de vorm en niet helemaal zeker over de mogelijk- en onmogelijkheden van zo’n debatbijeenkomst werd er gestart. Het doel is voor de politieke partijen om elkaar op inhoud te bevragen en wellicht elkaar op punten te vinden voorafgaand aan de raadsvergadering.

24 juni komt in de raadsvergadering de De Startnotitie Kanaalzone-Lukwelpark-Hanze College ter stemming in de raad, waaruit voortvloeit dat de raad het college van B en W de opdracht geeft:
A. Om 2 scenario’s uit te werken te weten: 1. Nieuwbouw Hanze + ruimtereservering Zwaaikom school + woningbouw + opgave vanuit waterader. 2. Nieuwbouw Hanze + woningbouw + opgave vanuit waterader.
De stedenbouwkundige visie uiterlijk in het eerste kwartaal van 2026 ter vaststelling aan de raad aan te bieden
B. Een voorbereidingskrediet van € 50.000, – beschikbaar te stellen

Drie informatieve stukken lagen ten grondslag aan de debatbijeenkomst. Te weten: De Ruimtelijke Verkenning Kanaalzone, De Startnotitie Hanzecollege en omgeving en het Raadsvoorstel Startnotitie Hanzecollege en omgeving. Tijdens de discussie werd er aardig gestoeid met de vele mogelijkheden die deze casus biedt.

Gemeentebelangen was over het algemeen wel tevreden met de huidige stukken en dacht dat het eigenlijk goed genoeg was.

Het CDA wilde zich ook graag laten verrassen door ideeën van anderen. Buitensportlocatie voor het Hanze is nog wel een ding. Houthaven mag meer ontsloten worden.

Voor Heel Oosterhout was er vooral veel aan gelegen een soort onderwijsboulevard in te richten op die plek met sportaccomodatie op de groei gebouwd en door derden te gebruiken.

D66 wilde graag kijken naar het optimaliseren van het totaalplaatje door b.v. van de Houthaven inham een tweede jachthaven te maken met dure woningen en aanlegsteigers. Met andere woorden een Bruisende Buitenstad!

De PvdA pleit ervoor dat er nog eens goed gekeken wordt of twee evenemententerreinen (Slotjesveld en Lukwel park) wel nodig is. Groen dient in de directe omgeving te worden gecompenseerd of op zijn minst binnenstedelijk en parkeren van het maaiveld af.

Groen Links wil, dat aangezien de grond in eigen handen van de gemeente is, de mogelijkheid bekeken wordt om b.v. 50% goedkoop, 30% middenduur en 20% duur te bouwen.

GBV stelt voor een watertaxi in te zetten voor het vervoer van schoolgaande jeugd om de overlast in de wijk te beperken. Een technasium moet worden bekeken en zoveel mogelijk behoud van de groenstructuur. Het restaurant van het Hanze moet open zijn voor de buurt. Dit blijkt ook nu al zo te zijn.

De VVD vraagt zich af of de huidige kaders duidelijk genoeg zijn. Hoogbouw lijkt nu nog alle kanten op te kunnen. Dat moet duidelijker. Ook woonerven, waterwoningen, knarrenhofjes en grondgebonden woningen hebben de voorkeur. De kaders zijn soms niet passend en zeker niet uitdagend genoeg. Er dient gestuurd te worden op een positief financieel resultaat

LOeS ziet kansen om samen met andere partijen een amendement of motie in te dienen om wat betreft huizenbouw alternatieve woningen en woonvormen te verkennen zoals waterwoningen, knarrenhofjes. Daarnaast vooral bouwen voor jongeren.

Wethouder Dees Melsen geeft aan dat de hoogte kaders in dit voorstel nog niet bepaald zijn. De gesprekken met de Zwaaikom zullen gevoerd worden. Participatie zal plaatsvinden met b.v. woningzoekenden, omwonenden en jongeren. Daarna vindt pas de omgevingsdialoog plaats.

Voor de komende raadsvergadering worden nu overeenkomsten gezocht binnen de raad om zo efficiënt mogelijk moties en amendementen aan het college mee te geven.